Ana içeriğe atla

Öne Çıkan Konular

Kamp Yapacaklara Öneriler

Aktivitelerin iyi ve eğlenceli bir şekilde geçmesini sağlayacak pek çok unsurun bulunduğunu biliyoruz. Bu unsurlar aynı zamanda sizlerin sağlığı ve aktivitenizi tam anlamıyla gerçekleştirebilmeniz adına oldukça önemlidir. Özellikle kamp aktivitesini tercih edenlerin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Kamp aynı zamanda sizleri doğa ile baş başa bırakmaktadır. Burada mücadele etmenizi gerektiren birçok hususunda bulunduğunu belirtebiliriz. Sizlerde kamp esnasında yapacağınız öneriler hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri sizlerin kampınızın en iyi ve en sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi adına araştırılıp derlenerek sizlere sunulmuştur. Bu etkenlere dikkat etmeniz eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak olan en önemli unsurdur. Peki, kamp esnasında yapılacak 7 öneri nelerdir? Geli

Kampta Duş Almanın 3 Yolu!

Kampa çıktığınız zamanlarda ya da uzun doğa yürüyüşleri yaparken hiç duş almayı özlediğiniz oldu mu? Şehir hayatında olduğu gibi doğada da kişisel hijyen önlemlerinizi almanız hem sağlığınız hem de konforunuz açısından önemlidir. Doğanın sunduğu imkansızlıklar dahilinde duş almak zor olabilir, neyse ki, her durumda temiz kalabilmeniz için kullanabileceğiniz bazı teknikler var.

Doğru bilgi birikimi olmadan kampta duş almak zor bir eylem gibi görünebilir, bu nedenle ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabileceğiniz ve doğada temiz kalabileceğiniz üç yöntem hakkında konuşacağım. Hazırsanız başlıyorum.

Ama önce… Doğada İz Bırakmayın

Başlamadan önce, doğada ardınızda iz bırakmamak için almanız gereken önlemlerden biraz bahsedelim. Arazide olduğumuzda, doğa üzerindeki etkimizi en aza indirmek için büyük çaba sarf etmeliyiz.

Temiz kalmak için sabun kullanmanın yakındaki su kaynakları ve yaban hayatı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle, akılda tutulması gereken iki temel nokta var:

  • Biyobozunur sabun kullandığınızdan emin olun. Biyolojik olarak parçalanmayan sabun, yakındaki su kaynaklarına karışırsa bölgedeki balıkların ve yaban hayatının sağlığı açısından tehlike oluşturabilir.
  • Sabun kullanırken, yakındaki nehirlere sabun akışını azaltmak için su kaynaklarından en az 50 metre uzakta yıkanın. Bu mesafe, sabunun nehre veya göle karışmadan önce bozulmaya başlayabilmesi için yeterlidir.
    • Sudan ne kadar uzakta olursanız, o kadar iyidir, ancak minimum olarak 50 metre (veya yaklaşık 70 yetişkin insan adımı) uzakta olmanız gerektiğini unutmayın.
    • Balıkların, gösterdiğiniz özen için size teşekkür edeceğinden emin olabilirsiniz.

Artık doğayı istemeden olumsuz bir şekilde etkilemeden kendinizi temizlenmeye hazır olduğunuza göre, şimdi kampta duş almak için kullanabileceğiniz yöntemlere geçelim.

Yöntem 1: Nehir ya da Göl Banyosu


Yöntemlerimizden ilki oldukça basit ve muhtemelen daha önceden kullandığınız bir yöntem. Üzerinize bir şort ve belki bir t-shirt giyerek bütün gün izlediğiniz güzel nehre veya göle atlayın. Özel bir ekipman gerektirmemesi ve güneşli bir günün tadını çıkarmanın eğlenceli bir yolu olması nedeni ile özellikle sıcak yaz aylarında kişisel hijyeninizi kolayca koruyabilirsiniz.

Nehir banyosunda sabun suya karışacağı için kullanmamalısınız. Duş alırken sabun kullanmak istiyorsanız, aşağıda anlatacağımız sünger banyosu ya da kamp duşu yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Her şeye rağmen, nehir banyosu sizi anında tazelenmiş hissettirebilir ve yürüyüş sırasında üzerinizde biriktirdiğiniz kiri atmanıza yardım edebilir.

Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise sizin veya kamp grubunuzun su topladığı noktadan daha aşağılarda yıkanmanız gerektiğidir.

Ekstra temizlik istiyorsanız sünger banyosunu, nehir banyosunun devamı olarak kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Sünger (Havlu) Banyosu


Nehir banyosunun basitliği sizi cezbediyor ancak gerçekten sabun ve ılık suyla yıkamanın yarattığı ekstra temizlik hissini istiyorsanız, o zaman sünger banyosu yöntemi size yardımcı olabilir.

Bu yöntemde, su ile dolu bir tencereye, bir ocağa, bir havlu veya süngere ve biyolojik olarak parçalanabilir sabuna ihtiyacınız olacak. Su kaynaklarından 50 metre veya daha fazla uzaklıkta güzel, manzaralı bir yere gidin ve suyunuzu ocağınızda ısıtın. Su ılıdığında, ocağı söndürebilir ve sabunu köpürtmek için su ve havlu kullanabilirsiniz.

Bu yöntemle tam vücut banyosu yapabilir veya sadece koltuk altı, kasıklarınız ve dizinizin arkası gibi noktaları hedefleyebilirsiniz. Durulama yapmanız da gerekeceğinden, köpürtmek için ne kadar su kullandığınıza dikkat etmeniz gerekiyor, durulanma için su ayırmayı unutmayın.

İşleri daha da basitleştirmek istiyorsanız, sünger banyosunu hem yakıttan hem de zamandan tasarruf sağlayan soğuk su ile de yapabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, kalan sabunlu yıkama suyunu göllerden ve derelerden uzak bir yere boşaltmayı unutmayın.

Yöntem 3: Kamp Duşu Yöntemi


Maalesef sırt çantamızla seyahat ederken, tüm ev duşumuzu yanımızda getiremeyiz (o 75 litrelik çantaya sığmaz!) ama neyse ki, çanta şeklinde portatif kamp duşları üreten birkaç şirket var. Kamp yaparken duş almanın en iyi yolu kamp duşu kullanmak olup kamp yaparken sıcak duş almak istiyorsanız, kamp duşları kullanmanız gereken yöntemdir.

Bunlar esasen su ile doldurabilen, bir ağaçtan veya uzun bir nesneden sarkan ve duş alıyormuş gibi hissetmeniz için ihtiyaç duyduğunuz su basıncını oluşturmak için yerçekimini kullanan büyük çantalardır. Bunların gerçekten acil hijyen cihazları olduğunu, evlerdeki gibi bir saat süren sıcak duş olmadığını unutmamanız önemlidir, çünkü 10 litrelik bir duş çantası bile suyu bitene kadar sadece ancak 7 dakika dayanır.

Soğuk bir duştan memnunsanız, bu yöntem oldukça hızlı ve basittir. Çantayı suyla doldurun, su kaynaklarından 50 metre uzaklıkta uygun bir yere gidin ve çantayı başınızın üzerinde sağlam bir ağaç dalına asın.

Bu yöntemde su kullanımında tasarruflu olmanızı ve üç aşamada duş almanızı öneririz:

  • Önce vücudunuzu ıslatıp su akışını kapatın.
  • Sonra, biyolojik olarak parçalanabilen sabununuzu su kapalıyken vücudunuz köpürtmek için kullanın.
  • Yeterince köpürdüğünüzde, durulama için suyu tekrar açın.

Bu şekilde duş almanız gereğinden fazla su kullanmamanızı sağlayacaktır.

Sıcak duşlar biraz daha öngörü gerektirir, ancak çok fazla çaba harcamadan hazırlamak yeterince kolaydır. Güneşin sıcaklığından yararlanmak için günün erken saatlerinde torbayı suyla doldurun ve doğrudan güneşin altına koyun. Bunu sıcak bir günde sabah saatlerinde asarsanız, öğlen saatlerinde sıcak duşunuz hazır olacaktır.

Ancak, duşa başlamadan önce su sıcaklığını elinizle kontrol ettiğinizden emin olun - çanta çok uzun süre dışarıda bırakılırsa, su aşırı ısınabilir ve kendinizi yakabilirsiniz!

Çantayı kaynattığınız suyla doldurarak bu yöntemi asla denemeyin veya hızlandırmaya çalışmayın, çünkü kaynatılmış su aşırı sıcak olması hasebi ile, kamp duşuna zarar verebilir.

Artık Ne Yapacağınızı Bildiğinize Göre …

Bu noktada, muhtemelen doğada temiz kalmak için seçeneklerinizin neler olduğuna dair net bir fikriniz oluşmuştur. Nehir banyosu, sünger banyosu veya kamp duşundan hangisini seçerseniz seçin, bir sonraki kamp gezinize hijyenik kalma becerisine sahip olduğunuzdan emin olarak gidebilirsiniz.

Sünger banyosu veya kamp duşu yöntemlerini kullanmaya karar verirseniz, biyolojik olarak parçalanabilen sabun kullandığınızdan emin olun. Biyobozunur sabunlar sizin ve çevreniz için daha sağlıklıdır.

Bu yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın, özellikle havlu kurutmanın zor olduğu soğuk ve güneşsiz günlerde kolay kuruması için Decathlon'da satılan mikrofiber havlulardan kullanabilirsiniz. Bu mikrofiber havlular hem kolay kurumaları hem de az yer kaplamaları nedeni ile pratiktir, bir tane sabun köpürtmek bir tane de durulanmak için çantanıza koysanız dahi çok yer kaplamayacaktır.

Bildiğim yöntemleri sizler için anlattım, artık hayat sizi nereye götürürse götürsün kendinizi temiz tutacak bilgi ve güvenle doğaya gidebilirsiniz. Siz de bunlar dışında kullandığınız yöntemler varsa yorumlarda bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amatör Telsiz – Yeni Başlayanlar İçin Hazırlık Kılavuzu

Cep telefonunun çekmediği bir yerde kaza yaptın ya da büyük bir depremden kurtulanlar arasındasın ve yardım çağrısı yapamıyorsun. Korkunç ama yaşanması muhtemel bir senaryo değil mi? Böyle bir durum içindeyken bile iletişim kurabilmek için birkaç seçenek var. Konumuz olan amatör telsizler her türlü acil durumda kullanabileceğiniz alternatif iletişim araçlarıdır. Amatör telsizler birçok kişi için eğlenceli bir hobi olsa da, sağladıkları anlık iletişim avantajı hayat kurtarabilir. Ülkemiz gibi nüfusun büyük çoğunluğunun deprem kuşağında yaşadığı ve afete açık bölgelerde, beklenmedik durumlarda bile iletişim kurabilmenin ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyor olmalısın. Unutma ki acil durumlarda iletişim için telefonlarımıza ve internete güvenemeyiz. Peki, eğitici ve eğlenceli bu iletişim aracı, zorlu durumlarda nasıl bu kadar kullanışlı olabiliyor? Haydi amatör telsizlerin heyecan verici dünyasına göz atalım. Amatör Telsiz Nedir? Amatör telsiz , insanların ticari olmayan amaçlarla b

Orman Sessizliği Sevenlere Longoz Ormanlarıyla Meşhur İğneada

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına ev sahipliği yapan İğneada’da güzel bir gezi sizleri bekliyor. Longoz orman tabiri olarak bilinen ve subasar olarak da söylenen orman türlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesinde bulunmaktadır . Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanları bulunmaktadır. İğneada Longoz Ormanları Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinden bulunan bu büyüleyici ormanların yer aldığı milli park yaklaşık 3150 hektar alana sahiptir. Milli parkın içinde bulunduğu İğneada beldesi ise Demirköy ilçesine 27 km İstanbul’a ise 237 km uzaklıkta bir mesafededir. Göllerin Arasında Güzellik Longoz Ormanları Milli Parkı çevresi göller ile döşeli bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkın güney tarafında Saka Gölü, Deniz Gölü, Pedina Gölü, Hamam Gölü ve Mert Gölü ile çevrilidir. Parkın kuzey bölümünde ise Erikli Gölü ve eşsiz güzelliği ile long

Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?

Doğa ile iç içe eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılığın günümüzde oldukça popüler doğa sporları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sıkıntı ve stresinden uzaklaşmak adına kampçılığı tercih etmektedir. Kampçılık sporu yapılabilecek en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. Sizlerde kampçılık hakkında araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularının aynı zamanda kampçılık sporunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler tarafından da araştırıldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi kampçılık faaliyeti ile birlikte psikolojik olarak rahatlamaktadır. Peki, kampçılık nedir? kampçılık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım. Kampçılık Nedir? Kampçılık, doğa ile iç içe yapılan ve kişilerin sinir ve stres atmak ama