Neden Doğa Sporu Yapılmalı?

Doğa sporlarının insanları fizyolojik ve psikolojik olarak oldukça rahatlatığı gözle görülebilmektedir. Kimi insanlar daha sağlıklı bir yaşam elde edebilmek adına doğa sporlarını tercih ederken kimileri ise psikolojik olarak sinir ve stresten uzaklaşmak adına doğa sporlarını tercih etmektedir. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi çeşitli doğa sporları üzerinde araştırma yapmaktadır. Sizlerde neden doğa sporu yapacağınıza dair araştırma da bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Neden Doğa Sporu Yapılmalı? sorunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Neden Doğa Sporu Yapılmalı?

Neden Doğa Sporu Yapılmalı? sorusuna verebileceğimiz pek çok yanıt bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sizlere sunmaya çalışacağız. Bunun yanı sıra sizler de doğa sporları ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Peki, Neden Doğa Sporu Yapılmalı? Gelin, hep birlikte bakalım.


Doğa Sporu Nedir?

Var olduğumuzdan bu yana doğayla içiçe olarak yaşamaktayız. Yaşam tarzımız, avcılık, hayvancılık, beslenme ve barınma gibi pek çok unsurda doğaya ihtiyaç duymaktayız. Bundan dolayı insanlar daima doğanın ferahlığını içlerinde barındırmaktadır.Şehirleşmenin ve beton yığınlarının artmasıyla doğaya geri dönerek içgüdüsel bir tutku yansıtıldığı görülmektedir. Bu yansımanın en çok tercih edileni ise doğa üzerinde yapılan sporlardır. Çeşitli aktiviteler ile birlikte öze dönme ve rahatlama eğilimi gösterme adına doğa sporları tercih edilmektedir.

Doğa Sporu Sizleri Strese Karşı Korur!

Doğa ortamında spor yapmanız sizleri strese karşı koruyarak ve duygu durumunuzu iyileştirerek vücuttaki serotonin, endorfin gibi mutluluk veren hormonların salgı düzeyini arttırmaktadır1. Bu hormonların azalması ise, depresyon, endişe, stres gibi negatif düşünceler ve olumsuzluklarla karşı karşıya koymaktadır.Düzenli olarak spor yapıyorsanız, bağışıklık sisteminiz güçlenmektedir. Sağlığınıza olumlu bir diğer etki ise spor yapmanız mide, bağırsak sistemi hastalıklarına yakalanma riskini ciddi oranda azaltmaktadır.

Doğa Sporu Uyku Problemini Çözer!

Doğada yapılan sporun açık havanın etkisi, bol oksijen deposu ile uyku problemlerini tümüyle ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz. Sonrası içinse spor yaptığınızda, gün boyu fiziksel ve zihinsel açıdan aktif olacağınıza da dile getirmek isteriz3. Bu durumda sizlerin uyku probleminizin kısa sürede çözülmesine ve daha rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır.

Kas ve Eklemleriniz İçin Doğa Sporunu Tercih Edin!

Spor yapmanız kaslarınıza ve eklemlerinize esneklik getirecektir. Bu durum hareket kabiliyetinizi artırmaya yardımcı olacaktır. Bu sebeple sırt, bacak, bel bölgelerindeki ağrılarınız ve kramplarınızda azalmalar olacaktır. Sağlığınız açısından oldukça önemli olan kas ve eklem sağlığınız için kesinlikle doğa sporlarından bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Doğa Sporu ile Kilo Verin!

Doğa sporu yapmanız ile birlikte vücudunuzda birikmiş olan toksinlerden daha kolay dışarı atmanızı sağlayarak daha hızlı kilo verebileceksiniz. Doğa sporunu tercih etmeniz aynı zamanda sizlerinde sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmanıza da yardımcı olmaktadır. Hem kilo verip hem de sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak istiyorsanız, kesinlikle doğa sporunu tercih etmelisiniz.


Doğa Sporu ile Yağ Yakımını Gerçekleştirin!

Hedeflerinize ve ihtiyaçlarınıza göre bir program hazırlayarak düzenli olarak programa uygun spor yaptığınızda kolaylıkla vücudundaki yağ yakımını hızlandırarak ve kas kütlenizi arttırabilme imkânını sağlayacaktır. Bunun için çeşitli doğa sporlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle günlük olarak yapacağınız belirli düzeydeki doğa yürüyüşü sizlerin yağ yakımınızı hızlandıracaktır.

Doğa Sporu ve Sağlıklı Beslenme

Spor alışkanlığı sizlere aynı zamanda sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandıracaktır. Bunun sebebi ise kişilerin düzenli olarak yapmış oldukları spora emek harcadıklarını ter döktüklerini bilmeleridir. Sağlıksız beslenerek bu emeği ziyan etmek istemedikleri için sağlıksız beslenmek istemezler. Bundan dolayı beslenmelerine özen göstererek tüketim yaparlar.

Doğa Sporu ile Yaşam Kalitenizi Artırın!

Sporu yaşamınızın bir parçası haline getirirseniz net bir şekilde yaşam kalitenizi arttırdığını görebilmekteyiz. Ayrıca doğa sporu yaparak vücudunuzda biriken kötü enerjilerden kendinizi kurtarabilirsiniz.  Çeşitli doğa sporlarını gerçekleştirmeniz aynı zamanda sizlerin eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayarak psikolojik olarak da olumlu yönde ilerlemenize katkı sağlayacaktır.

Doğa Sporu ile Fit Bir Görünüme Sahip Olun!

Spor yapmanız ayrıca sizlere özgüven duygunuzun artmasına sebep olmasının yanı sıra kendinizi sağlıklı hissederek fit bir görünüme sahip olma duygusunu yaşayarak istediğiniz giyme, istediğiniz gibi beslenme özgürlüğüne kavuşacaksınız. Spor ile motivasyon kazanarak ve kendinizi her zaman iyi hissederek daha istekli ve motivasyonunuz tam bir şekilde gelişim sağlayacaksınız.

Neden Doğa Sporu Yapılmalı?

Neden Doğa Sporu Yapılmalı? sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Doğa sporları içerisinde tercih edebileceğiniz pek çok spor dalı yer almaktadır. Kendinize en uygun spor dalını belirleyerek ya da içerisinden birkaç tanesini seçerek belirli bir düzen içerisinde bu sporu gerçekleştirebilirsiniz. Bunu sağlamanız vücut sağlığı açısından oldukça önemli olduğu gibi aynı zamanda psikolojik olarak da sizlerin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bu spor dallarının belirli tekniklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu tekniklerin öğrenilmesi sizlerin tam ve eksiksiz olarak bu sporları yerine getirmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca doğa sporlarını gerçekleştirirken ekipmanlarınızın da kaliteli ve sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Sizlerde doğa sporlarının vermiş olduğu bu güzelliklerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından doğa sporları ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar